Kto powinien być uważany za alkoholika, a kto tylko za osobę pijącą?

Polskie wytyczne dotyczące diagnozowania i leczenia uzależnienia od alkoholustwierdzają, że alkoholizm ma wiele objawów. Autorzy dokumentu uważają, że częste spożywanie alkoholu jedynie sugeruje, że dana osoba jest alkoholika. Zatem to, jak często dana osoba pije, nie pozwala na jej zdiagnozowanie, ponieważ wymaga to szczegółowego badania.

JAKIE KRYTERIA SĄ STOSOWANE DO DIAGNOZOWANIA ALKOHOLIZMU?

Są one przeznaczone do interpretacji przez specjalistów, ale do pewnego stopnia każdy może „wypróbować je” na sobie i swoich bliskich. Diagnozę alkoholizmu stawia się osobom, u których przez jakiś czas w ciągu ostatniego roku występowały trzy z poniższych objawów:

 • Silne pragnienie picia, nieodparty głód alkoholu.
 • Zmniejszona zdolność do kontrolowania picia – dawek alkoholu i czasu trwania. Towarzyszy temu długotrwałe spożywanie dużych ilości alkoholu i nieudane próby jego kontrolowania.
 • Po zaprzestaniu spożywania alkoholu pojawia się odstawienie (zespół odstawienia). Aby go zwalczyć, ludzie ponownie piją alkohol lub podobne substancje.
 • Zmiana tolerancji na alkohol: potrzeba coraz więcej alkoholu lub efekt jest silniejszy po spożyciu tych samych dawek.
 • Wchłanianie przez picie alkoholu. Ludzie rezygnują z całości lub części swoich innych zainteresowań na rzecz picia. Dużo czasu poświęca się na alkohol i regenerację po jego spożyciu.
 • Ciągłe używanie napojów zawierających alkohol – pomimo wyraźnych oznak szkodliwych skutków.

Dlatego kryteria diagnozowania alkoholizmu nie określają liczby napojów alkoholowych spożywanych tygodniowo.

Diagnoza uzależnienia od alkoholu jest łatwiejsza do uzyskania w USA niż w Polsce. Kryteria diagnostyczne stosowane w tym kraju są bardzo podobne do tych stosowanych w Polsce. Składają się jednak z większej liczby elementów, a osoba, która spełniała tylko dwa z nich przez pewien okres w ciągu ostatniego roku, może zostać nazwana alkoholikiem:

 • Spożywanie alkoholu w dużych ilościach i przez czas dłuższy niż planowany.
 • Wielokrotne nieudane próby ograniczenia spożycia alkoholu.
 • Poświęcanie dużej ilości czasu na zdobywanie alkoholu, picie go i dochodzenie do siebie po jego spożyciu.
 • Silny, obezwładniający głód alkoholu.
 • Powtarzające się używanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do radzenia sobie z normalnymi rolami w pracy, szkole, domu.
 • Ciągłe używanie alkoholu pomimo długotrwałych problemów społecznych lub osobistych.
 • Narastające zaniedbywanie lub porzucanie ważnych aktywności społecznych i zawodowych, a także zajęć rekreacyjnych i wypoczynkowych.
 • Używanie alkoholu, któremu regularnie towarzyszą zagrożenia dla zdrowia (prowadzenie pojazdów, niebezpieczny seks, pływanie, obsługa maszyn).
 • Ciągłe spożywanie alkoholu pomimo świadomości, że nawracające problemy zdrowotne i psychiczne są z tym związane.
 • Zmieniona tolerancja na alkohol.
 • Odstawieniu alkoholu towarzyszą objawy abstynencyjne.
Przeczytaj także:  Naukowcy odkryli nowe powiązania między grupą krwi a ryzykiem niektórych chorób

CZY ILOŚĆ MA ZNACZENIE DLA ALKOHOLIKA?

Ilość wypijanego alkoholu może być czynnikiem ryzyka rozwoju alkoholizmu. Amerykański Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA) wskazuje, że nadużywanie alkoholu i nieumiarkowane picie są powiązane z rozwojem uzależnienia od alkoholu.

Co to jest standardowa porcja alkoholu?

Według WHO: równowartość 10 gramów czystego alkoholu.

W USA: równowartość 14 gramów czystego alkoholu.

 • 1 puszka piwa (330 ml) o mocy 5% to 13 gramów czystego alkoholu;
 • 1 kieliszek wina (140 ml) o mocy 12% – 13,3 grama czystego alkoholu;
 • 1 kieliszek mocnego trunku (40 ml) o mocy 40% – 12,6 g czystego alkoholu.

NIAAA definiuje nadużywanie alkoholu jako spożywanie więcej niż trzech lub czterech standardowych porcji napojów alkoholowych w ciągu jednego dnia, odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Amerykańska organizacja Substance Abuse and Alcoholism Services of America (SAMHSA) uważa, że dana osoba nadużywa alkoholu, jeśli piła go w nadmiernych ilościach (ponad cztery lub pięć standardowych porcji) co najmniej pięć razy w ciągu ostatniego miesiąca. Podkreślamy jednak, że mówimy tutaj o ryzyku alkoholizmu, a nie o samym alkoholizmie.

Czytać:
Jak oczyścić naczynia krwionośne
A cardin cena
Dieta GAPS

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka