Dlaczego czujemy się źle podczas fali upałów? Ciepło

Nie ma wątpliwości, że ekstremalne upały są niebezpieczne dla zdrowia. Ale dlaczego? Co dzieje się z naszym ciałem, gdy jest zbyt gorąco?

CO DZIEJE SIĘ W ORGANIZMIE W UPALNY DZIEŃ?

W mózgu znajduje się obszar zwany podwzgórzem, a jedną z jego funkcji jest działanie jako nasz wewnętrzny termometr. Kiedy podwzgórze wyczuwa wyższą temperaturę, uruchamia szereg różnych procesów mających na celu ochłodzenie organizmu.

Najważniejszym z tych procesów jest skierowanie jak największej ilości krwi do skóry w celu ewapotranspiracji (odparowania wilgoci). Podczas tego procesu część wody zawartej we krwi jest przekształcana w pot, który również pomaga odprowadzać ciepło z organizmu. Ponadto w upale ciepło jest przenoszone na powierzchnię ciała, dzięki czemu może łatwiej się rozproszyć.

DLACZEGO CZUJEMY SIĘ OBRZYDLIWIE W UPALE?

Mechanizm jest następujący: nasze serce bije mocniej, aby pompować więcej krwi. A więcej krwi w układzie krążenia jest potrzebne do wymiany ciepła ze środowiskiem zewnętrznym.

Krew przenosi ciepło i wodę, ale także tlen. Kiedy więc organizm próbuje się ochłodzić, wysyłając krew do skóry, do ważnych narządów, w tym mózgu, dociera mniej tlenu. Jest to główny powód, dla którego odczuwamy zawroty głowy, gdy jest nam gorąco: mózg nie otrzymuje tyle tlenu, ile powinien.

Następnie, jeśli tracisz wodę w postaci potu, możesz się odwodnić. Powoduje to duże obciążenie systemu filtracji, przez co nerki i wątroba nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Ponadto z powodu odwodnienia zwiększa się przepuszczalność jelit. Dlatego bakterie i wirusy, które tam żyją, mogą dostać się do krwiobiegu przez ścianę jelita. Może to prowadzić do stanów zapalnych i infekcji (które mogą prowadzić do posocznicy).

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Jak miłość zamienia się w zaburzenie psychiczne
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka