5 powodów, dla których warto udać się do urologa

Urolog diagnozuje i leczy choroby układu moczowego. Koniecznie przeczytaj ten artykuł – być może na darmo odkładasz wizytę u tego specjalisty.

CO DOKŁADNIE LECZY UROLOG?

Istnieje kilka obszarów specjalizacji w urologii:

  • Urologia męska, połączona z andrologią. Lekarz ten specjalizuje się w męskim zdrowiu reprodukcyjnym i przywracaniu funkcji układu moczowo-płciowego. Najczęściej urolog-androlog diagnozuje i leczy zapalenie gruczołu krokowego, gruczolaka prostaty, zapalenie cewki moczowej i inne choroby;
  • Kobiecy, połączony z ginekologią. Kobiecy urolog leczy infekcje układu moczowo-płciowego, w niektórych przypadkach – problemy z poczęciem;
  • Pediatryczny. Urolog, który pracuje z dziećmi, kontroluje rozwój narządów rozrodczych u dzieci od urodzenia;
  • Urologia geriatryczna. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u pacjentów w podeszłym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Najczęściej dorośli pacjenci udają się do urologa, gdy są „w potrzebie”, ale lekarz ten powinien być odwiedzany również w celach profilaktycznych. Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA) zaleca mężczyznom coroczne wizyty u urologa w celu zapobiegania rakowi prostaty po 40. roku życia. Kobiety powinny odwiedzać tego lekarza raz w roku po ukończeniu 45. roku życia, ponieważ jest to wiek, w którym zaczynają zachodzić zmiany hormonalne i związane z wiekiem, które zwiększają ryzyko chorób urologicznych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Ponadto regularna obserwacja u tego specjalisty jest konieczna w przypadku kobiet, które przeszły trudny poród.

PILNA WIZYTA U UROLOGA JEST KONIECZNA W NASTĘPUJĄCYCH PRZYPADKACH:

Zaburzenia oddawania moczu

Na przykład częste parcie na mocz, zwłaszcza w nocy, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, nieprzyjemne lub bolesne odczucia podczas oddawania moczu, a także nietypowo rzadki lub przerywany strumień (w tym przypadku mówimy o mężczyznach).

Przeczytaj także:  Obrzęk lipidowy: Co to jest i jak sobie z nim radzić?

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, objawy te mogą być spowodowane infekcjami układu moczowo-płciowego. Jednak urolodzy traktują takie skargi pacjentów płci męskiej szczególnie uważnie, ponieważ mogą one wskazywać na obecność zapalenia gruczołu krokowego, gruczolaka prostaty, a nawet raka prostaty.

Wydzielina z cewki moczowej i nieprzyjemne odczucia w tym obszarze

Jeśli z cewki moczowej wydostaje się nie tylko mocz i nasienie, jest to objaw procesu zapalnego. Swędzenie, pieczenie, tarcie również wskazują, że nadszedł czas, aby udać się do urologa, ponieważ jeśli jest to infekcja, może rozprzestrzenić się również na inne narządy (na przykład na nerki). Często jednak objawy te mogą być spowodowane niską jakością prezerwatyw i lubrykantów.

Ból w kroczu, wokół odbytu i w dolnej części pleców

Jeśli ćwiczysz, zwłaszcza z dużymi ciężarami, a wszystkie te objawy pojawiają się po intensywnym treningu, prawdopodobnie twoje ciało zasygnalizowało, że powinieneś złagodzić swój entuzjazm. Najprawdopodobniej odczucia bólowe znikną dość szybko po odpoczynku. Jeśli jednak ból pojawia się bez wyraźnego powodu i regularnie Ci dokucza, zdecydowanie powinieneś udać się do urologa. Być może objawy te są spowodowane zaburzeniami w pracy układu moczowo-płciowego.

Krew w moczu

Jest to niezwykle niebezpieczny objaw, który może również wskazywać na raka. Również krwawa wydzielina w moczu może powodować infekcje, kamień w pęcherzu lub nerce, odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne patologie. W każdym przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zaburzenia erekcji

Jest to prawie jedyny objaw, po pojawieniu się którego większość mężczyzn natychmiast udaje się do lekarza bez żadnych przypomnień. Obniżone libido, problemy z erekcją, bolesny wytrysk nie tylko obniżają jakość życia seksualnego, ale także często sygnalizują poważne problemy, takie jak zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak i rak prostaty. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na pełne i pomyślne wyleczenie. Czytaj także: Najcieńsze naczynia krwionośne.

Przeczytaj także:  Relaton: Opinie, Efekty i Czy Warto Kupić?

Jak często powinienem odwiedzać urologa?

Regularne wizyty u urologa są ważne dla zachowania zdrowia mężczyzn na wszystkich etapach życia. Wizyty u urologa pozwalają na szybkie wykrycie i leczenie różnych chorób układu moczowo-płciowego, które mogą wpływać na jakość życia i ogólny stan zdrowia.

Zaleca się, aby młodzi mężczyźni w wieku poniżej 40 lat odwiedzali urologa co dwa do trzech lat, chyba że występują konkretne dolegliwości lub objawy. W tym wieku nacisk kładziony jest na zapobieganie infekcjom, takim jak infekcje dróg moczowych i infekcje przenoszone drogą płciową, a także doradztwo w zakresie antykoncepcji i zdrowia seksualnego.

Po 40. roku życia częstotliwość wizyt u urologa powinna wzrosnąć do jednego razu w roku. W tym wieku istnieje zwiększone ryzyko rozwoju takich schorzeń jak łagodny rozrost gruczołu krokowego (gruczolak prostaty), który może powodować problemy z oddawaniem moczu. Regularne badania kontrolne mogą pomóc we wczesnym wykryciu tego schorzenia i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia.

Ponadto po 50. roku życia mężczyźni powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie urologiczne ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty. Urolog może zalecić coroczne badania kontrolne, w tym badania poziomu antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) i badanie palcem przez odbytnicę (PRO), w celu wczesnego wykrycia raka prostaty, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne.

Mężczyźni w każdym wieku powinni niezwłocznie udać się do urologa, jeśli wystąpią u nich objawy takie jak ból podczas oddawania moczu, krew w moczu, częste lub nagłe parcie na mocz, ból miednicy lub problemy z erekcją. Wczesna wizyta u specjalisty może pomóc uniknąć powikłań i poprawić jakość życia.

urologia
Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka