Wizyta dziecka u dentysty. Lekarze odpowiadają na częste pytania rodziców

Co zrobić, gdy dziecko boi się iść do dentysty, czy zęby u dzieci można leczyć pod narkozą, czy zakładać korony na zęby mleczne? Takie pytania często zadają sobie rodzice niemowląt i starszych dzieci. Postanowiliśmy odpowiedzieć na nie z wyprzedzeniem, abyście byli w pełni przygotowani podczas wizyty w klinice.

JAK POMÓC DZIECKU POKONAĆ STRACH PRZED WIZYTĄ U DENTYSTY?

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Najlepiej, aby pierwsza wizyta nie odbyła się w momencie, gdy dziecko odczuwa już ból! Nie kojarz dentysty z chorobą.
  • Nie wypowiadaj słowa „dentysta” przy dziecku, lepiej powiedzieć: „Pójdziemy do dentysty, aby policzyć zęby i je wyczyścić”. Pożądane jest, aby nie skupiać uwagi na zbliżającej się wizycie, aby dziecko postrzegało ją jako coś codziennego, zwyczajnego i naturalnego.
  • Nie mów, że „dentysta nic nie zrobi”. To nieprawda! Nie oszukuj go. Może to podważyć zaufanie. Przygotuj go do policzenia zębów, sprawdzenia, czy dobrze je wyszczotkował i nauczenia się, jak robić to prawidłowo.
  • „Nie martw się, dadzą ci szybkie BEEP!” – powiedziała kiedyś mama do dziecka na mojej wizycie. Rodzice! Dentyści niczego nie wiercą! Budowlańcy wiercą (ściany, płytki, beton, drewno, szkło)! Zapomnij o tym słowie! Wyobrażacie sobie, co dziecko może sobie wyobrazić?
  • I w ogóle, słowa „Nie bój się”, „To nie będzie bolało” też nie powinny być wypowiadane. Dziecko nie powinno wiedzieć, że u dentysty trzeba się czegoś bać i coś może być bolesne.
  • W domu pobaw się w dentystę. Poćwicz otwieranie ust, siadanie na fotelu i wchodzenie do gabinetu. Opowiadaj pozytywne historie o wizycie u dentysty, ale bez negatywnych i emocjonalnych dygresji.
  • Dobrze, jeśli po wizycie lekarz wręczy dziecku drobny upominek, na przykład naklejkę. Taka praktyka istnieje obecnie nie tylko w klinikach komercyjnych, ale także u dentystów państwowych. Na wszelki wypadek zabierz prezent ze sobą, aby dać go maluchowi, jeśli lekarz nie ma takiej możliwości. To bardzo dobra motywacja dla małych dzieci, uwierz mi.
  • Co najważniejsze, powiedz swojemu dziecku, że zawsze będziesz przy nim, gdy będzie potrzebowało Twojej uwagi!
Przeczytaj także:  Kto powinien być uważany za alkoholika, a kto tylko za osobę pijącą?
DZIECKU POKONAĆ

CZY DZIECI MOGĄ BYĆ LECZONE STOMATOLOGICZNIE POD NARKOZĄ?

STOMATOLOGICZNIE

W przypadku leczenia niemowląt lub dzieci, z którymi kontakt jest niemożliwy lub utrudniony, stomatolog zaleca leczenie w znieczuleniu ogólnym – narkozie. Niektórzy rodzice reagują bardzo negatywnie, a czasem nawet wrogo, twierdząc, że znieczulenie jest przeciwwskazane u dzieci, powołując się na fakt, że leczenie zębów mlecznych jest bardzo prostym i mało potrzebnym zabiegiem – zęby mleczne i tak wypadną. W obu przypadkach jest to błędne przekonanie.

Znieczulenie u dzieci jest dozwolone od urodzenia, jeśli planowana manipulacja jest niemożliwa, ale konieczna dla zachowania zdrowia dziecka, to znaczy istnieją obiektywne powody do jej wdrożenia. Konsekwencje nieleczonej próchnicy i przedwczesnej ekstrakcji zębów u dzieci, oprócz naruszenia jakości życia i procesów fizjologicznych, w zaniedbanych przypadkach mogą prowadzić do poważnych powikłań. Może to być ostre ropne zapalenie okostnej, ropnie i ropnie tkanek miękkich, a nawet sepsa – ogólnoustrojowe zapalenie zagrażające życiu.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją nowoczesne nietoksyczne leki do znieczulenia, które nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka i całego organizmu, co potwierdzają badania naukowe i obserwacje praktyczne, w tym u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i chorobami ośrodkowego układu nerwowego.

A jeśli mówimy o wysokiej jakości leczeniu stomatologicznym, które zapewnia pełne znieczulenie, przygotowanie zębów, umieszczenie wypełnień, a nawet koron, staje się jasne, że nie jest to prosta procedura. Warto wspomnieć, że zęby mleczne mają taką samą budowę jak zęby stałe, czyli posiadają korzenie i nerwy – a ich leczenie jest tak samo bolesne jak u dorosłych, a czasami u dzieci może być bardziej bolesne ze względu na niższy próg bólu i dużą pobudliwość nerwową.

Podczas leczenia dentysta używa potencjalnie niebezpiecznych narzędzi (turbiny z czteroostrzowymi frezami, sondy, igły), które mogą spowodować poważne urazy, jeśli warunki leczenia nie są odpowiednie (opór dziecka lub nawet zwykłe niezrozumienie poleceń dentysty).

Przeczytaj także:  8 porad lekarza, jak zatrzymać atak paniki

KORONY NA ZĘBACH MLECZNYCH! KONIECZNOŚĆ CZY NOWY TREND?

Obecnie w świecie stomatologii dziecięcej korony na zęby mleczne zyskują na popularności. Spróbujmy zrozumieć, czy są one naprawdę konieczne, ponieważ zęby mleczne wypadają.

Dentysta może odbudować mocno zniszczony ząb na dwa sposoby:

  • wypełnienie;
  • lub odbudować go za pomocą korony.

Jeśli ubytek jest duży lub jeśli leczymy zapalenie miazgi u dziecka, wówczas dość duża ilość tkanki w zębie dziecka jest zeskrobywana. Pozostałe ścianki zębów mlecznych są bardzo cienkie i jeśli założymy duże wypełnienie, mogą one łatwo pęknąć podczas żucia i odłamać się.

Aby temu zapobiec, zabezpieczamy ząb koroną, przedłużając w ten sposób jego żywotność. W końcu naszym celem jest, aby ząb przetrwał do czasu jego fizjologicznej wymiany.

Korony są umieszczane na zębie jak czapka i dają bardziej niezawodny i przewidywalny rezultat w porównaniu z wypełnieniami. Lekarze stosują standardowe korony metalowe do odbudowy zębów żujących oraz estetyczne korony cyrkonowe do odbudowy zębów centralnych.

Korony mogą być stosowane od najmłodszych lat, ale po obowiązkowej konsultacji ze stomatologiem dziecięcym. Korona to nie straszna rzecz, to gwarancja długiej żywotności zęba, a także jego funkcjonalności!

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka