Naukowcy odkryli nowe powiązania między grupą krwi a ryzykiem niektórych chorób

U osób z określonymi grupami krwi częściej rozwija się nadciśnienie ciążowe i kamienie nerkowe. Tak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie eLife.

Naukowcy z Instytutu Karolinska wykorzystali informacje z pełnej bazy danych dawców i transfuzji krwi w Szwecji, obejmującej około 5,1 miliona osób. Dzięki temu przeanalizowali związek między grupami krwi (systemy AB0 i czynnik Rh) a ponad 1200 chorobami.

Autorzy badania zauważają, że już wcześniej było wiadomo, że u osób z grupą krwi 0 (I) choroby układu krążenia rozwijają się rzadziej niż u osób z grupami A (II) i B (III). W swojej pracy potwierdzili te oraz inne wcześniejsze dane, a także odkryli nowe zależności.

Łącznie naukowcy znaleźli związek grup krwi z 49 chorobami. Osoby z grupą krwi A okazały się bardziej narażone na ryzyko zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a osoby z grupą 0 na zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto u kobiet z grupą 0 częściej rozwija się nadciśnienie ciążowe. Autorzy sprecyzowali, że ta patologia jest związana z dodatnim czynnikiem Rh (Rh+).

Nowym odkryciem autorów badania jest również korelacja między grupami krwi a ryzykiem rozwoju kamieni nerkowych. U osób z grupą B ryzyko ich powstania jest niższe w porównaniu z osobami mającymi krew innych grup.

Naukowcy uważają, że odkrycie związku między grupą krwi a określonymi patologiami to jedynie ogniwo w łańcuchu badania chorób i walki z nimi.

„Nasze dane podkreślają nowe interesujące związki między grupą krwi a takimi stanami jak kamienie nerkowe i nadciśnienie ciążowe. Dają one podstawę do dalszych badań nad mechanizmami rozwoju tych chorób lub opracowania nowych metod diagnostyki i leczenia” – powiedział profesor Gustaf Edgren, współautor badania.

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Jakie są zagrożenia związane z próchnicą zębów u kobiet w ciąży? Dentysta wyjaśnia
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka