Psycholog wyjaśnił, dlaczego ważne jest spędzanie świąt z rodziną

Sezon wakacyjny już się rozpoczął. Większość Polaków wolałaby spędzić lato z rodziną – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród internautów. Poprosiliśmy psycholog medyczną Annę Novakovą o skomentowanie tych wyników.

Większość respondentów (55,5%) stwierdziła, że przełoży wakacje i spędzi je z krewnymi i przyjaciółmi. Ponad 30% uczestników badania poświęci letnie miesiące na rozwiązywanie zadań zawodowych, a kolejne 13% będzie szukać opcji dodatkowego dochodu. Jedna trzecia respondentów (33,2%) uważa okres letni za najlepszy czas na szkolenia zawodowe i rozwój zawodowy.

Jednocześnie większość respondentów nadal planuje odpocząć i zregenerować siły podczas wakacji: pomagają im w tym podróże (31,6%), spędzanie czasu z rodziną (29,8%) i robienie czegoś, co kochają (20,9%). Bardziej aktywne rodzaje wypoczynku – praca na wsi i sport – zostały wybrane odpowiednio przez 11,5% i 6,3% uczestników badania.

Psycholog medyczny Anna Novakova skomentowała:

Wakacje to czas na odbudowanie zasobów fizycznych i psychicznych, napełnienie się siłą i energią, zdobycie nowych wrażeń. Ale czasami podczas wakacji człowiek musi zadbać o swoje zdrowie lub te rzeczy, na które nie miał czasu w trybie pracy. Jest to również całkowicie normalne. Jak spędzić wakacje to kwestia indywidualna, czasem samotnie, czasem z przyjaciółmi, często z rodziną. Wybór formy i rodzaju wakacji może zależeć od aktualnej sytuacji i potrzeb.

Oczywiście warto być razem z rodziną, ponieważ w ciągu roku większość czasu spędzamy w pracy lub w szkole, jeśli mówimy o dzieciach. A wspólne spędzanie wolnego czasu i przeżywanie pozytywnych emocji z pewnością zbliża i daje możliwość poznania się na nowo. Nie ma jednak uniwersalnej recepty. Za każdym razem dokonuj wyboru, który sprawi Ci jak najwięcej przyjemności i da możliwość zrealizowania tego, co zaplanowałeś podczas wakacji.

Jeśli chodzi o wydatki wakacyjne, 43,5% respondentów jest gotowych wydać na wakacje ponad 10 tysięcy rubli, 34,4% – do 50 tysięcy rubli, a tylko 22,1% rozważa większe wydatki na organizację letnich wakacji – ponad 50 tysięcy rubli.

W związku z tym niewiele osób jest gotowych spędzić to lato na zagranicznych i krajowych plażach: tylko 15,7% respondentów planuje udać się do polskich terenów rekreacyjnych, 8,5% – wyjechać za granicę. Większość pozostanie w domu podczas letnich wakacji, pojedzie do domku letniskowego lub wybierze inne, bardziej przyjazne dla budżetu opcje wakacyjne.

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka