Psycholog wymienił trzy główne oznaki wypalenia emocjonalnego

Jak zrozumieć, że dana osoba cierpi na wypalenie emocjonalne i co z tym zrobić – wyjaśnia psycholog medyczny, Elżbieta Cybulska.

Mniej więcej co trzeci pacjent zgłaszający się do psychologa wykazuje objawy wypalenia emocjonalnego lub zespołu przewlekłego zmęczenia.

Wypalenie emocjonalne to zespół wynikający z przewlekłego stresu w pracy. Przyczyny mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Na przykład przeciążenie, brak snu, niedbałe podejście do siebie i swoich potrzeb, brak rozwoju zawodowego, napięta sytuacja w zespole, połączenie dużego obciążenia pracą i stresu w życiu osobistym, niedawno przebyte choroby (organizm nie ma czasu na regenerację).

Ogólnie rzecz biorąc, przeciążenie informacyjne i emocjonalne może często prowadzić do wypalenia emocjonalnego w pracy, gdy dana osoba z jakiegoś powodu nie była w stanie poradzić sobie ze stresem.

Głównymi objawami wypalenia emocjonalnego są

  • Uczucie fizycznego i emocjonalnego zmęczenia i wyczerpania. Osoba czuje się pozbawiona energii i motywacji;
  • Zwiększający się dystans psychiczny od obowiązków zawodowych. Osoba traci zainteresowanie pracą, odczuwa niechęć, całkowitą obojętność lub cynizm wobec zadań;
  • Spadek wydajności.

W ciągu ostatnich trzech lat wzrasta poziom niepokoju u ludzi, niepewność co do przyszłości, nasilają się lęki. Jest to częściowo spowodowane ogólną sytuacją na świecie, strachem przed utratą pracy. Wpływ ma również ogólnie napięta sytuacja w pracy.

Konsekwencje wypalenia emocjonalnego mogą być różne: pogorszenie stanu zdrowia, depresja, odejście z pracy. Lekarze zwykle zalecają odpoczynek, przywrócenie codziennego reżimu, dodanie przyjemnych aktywności w życiu, ewentualnie szkolenie lub psychoterapię, znalezienie nowego zainteresowania pracą lub nawet jej zmianę.

Najbardziej skuteczne jest zapobieganie stanowi emocjonalnemu. Spróbuj wypełnić swoje życie ciekawymi zajęciami i ludźmi, obserwuj swoją formę fizyczną i psychiczną, znajdź coś interesującego w swojej pracy, spotykaj się z kolegami itp.

wypalenia emocjonalnego
wypalenia emocjonalnego
Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Psycholog wyjaśnił, dlaczego ważne jest spędzanie świąt z rodziną
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka