Usunięcie zębów mądrości może poprawić odczucia smakowe.

Jeśli dentysta zaleca usunięcie zębów mądrości, ale nie jesteś pewien zasadności tego zabiegu, nowe badania mogą rozwiać wątpliwości: okazuje się, że ten powszechny zabieg może uczynić cię smakoszem. Co więcej, poprawa percepcji smaku jest najlepsza u kobiet.

Trzecie trzonowce, zwane również zębami mądrości, pojawiają się zazwyczaj w wieku między 17 a 26 lat. Ponieważ te zęby rosną w ograniczonej przestrzeni, często mogą opierać się na drugich trzonowcach, co z kolei może prowadzić do rozwoju różnych chorób — od uszkodzenia korzeni zębów po zapalenie przyzębia. Dlatego dentyści, w tym rosyjscy, zalecają usunięcie zębów mądrości zapobiegawczo, zanim jeszcze zaczną sprawiać problemy ich właścicielowi.

Jednak w środowisku naukowym nadal nie ma jednoznacznej opinii na temat celowości tego zabiegu: jak wiadomo, w ludzkim organizmie nie ma nic zbędnego. Jedno z badań wykazało, że zdrowie zębów nie zależy od usunięcia trzecich trzonowców. Ponadto, istnieje opinia, że ​​ten zabieg może negatywnie wpłynąć na percepcję smaku. Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii, przynajmniej rozwiało te obawy.

Specjaliści przeanalizowali dane 1255 pacjentów, którzy przeszli chemiczne testowanie zapachu i smaku w ciągu 20 lat. U 891 osób usunięto trzecie trzonowce, u pozostałych — nie. Funkcje smakowe wszystkich uczestników badano za pomocą roztworów sacharozy, chlorku sodu, kwasu cytrynowego i kofeiny w różnych stężeniach. Pacjenci musieli przepłukać usta roztworem, wypluć, a następnie zgłosić, czy płyn ma słodki, słony, kwaśny czy gorzki smak.

U wszystkich uczestników z usuniętymi zębami mądrości percepcja wszystkich czterech smaków była średnio o 3-10% lepsza niż u tych, którzy nie przeszli tego zabiegu. Co ciekawe, najwyższe wyniki odnotowano u kobiet.

Zdaniem naukowców, to zjawisko można wytłumaczyć dwoma przyczynami. Po pierwsze, usunięcie trzecich trzonowców może osłabić nerwy, które zaopatrują receptory w tylnej części jamy ustnej, co prowadzi do zwiększenia wrażliwości całej jamy ustnej. Ponadto, wiadomo, że po uszkodzeniu nerwów obwodowych ich wrażliwość może się zwiększyć.

Przeczytaj także:  Naukowcy znaleźli „złoty środek” w długości snu u osób starszych.

„Nasze badanie wyraźnie wskazuje, że usunięcie trzeciego trzonowca ma długoterminowy, choć niewielki, pozytywny wpływ na funkcje smakowe u niektórych osób” — stwierdzili naukowcy, zaznaczając, że do potwierdzenia tych wniosków potrzebne są bardziej rozległe badania.

Czytać:
Czym oczyścić naczynia krwionośne
A cardin opinie

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka