8 mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej

Lekarze regularnie mówią o potrzebie ochrony skóry przed promieniami słonecznymi za pomocą filtrów przeciwsłonecznych. Jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy jest to naprawdę konieczne. Poniżej przedstawiamy 8 najpopularniejszych błędnych przekonań na temat stosowania filtrów przeciwsłonecznych.

Według Skin Cancer Foundation, promienie UVA i UVB uszkadzają DNA w komórkach skóry, powodując mutacje. Mutacje te mogą kumulować się w czasie i powodować rozwój nowotworów. Im bardziej jesteś narażony na promieniowanie UV, tym większe ryzyko.

Filtry przeciwsłoneczne mogą chronić przed złośliwymi nowotworami skóry na jeden z dwóch sposobów. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają awobenzon, który pochłania promienie UV. Mineralne filtry przeciwsłoneczne wykorzystują tlenek cynku lub dwutlenek tytanu do blokowania lub odbijania promieni. Tak czy inaczej, promieniowanie słoneczne nie może przeniknąć przez skórę i uszkodzić DNA.

Oto 10 popularnych mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej, które obalają amerykańscy lekarze: Henry Lim, fotodermatolog z Detroit, który bada wpływ światła słonecznego na skórę, oraz Ann Chapas, dermatolog z Manhattanu i instruktor kliniczny w Mount Sinai Medical Centre. Materiał został opublikowany na portalu medycznym Medicalxpress.

Nawigacja po artykule
  1. MIT 1: DOPÓKI NIE DOZNASZ POPARZENIA SŁONECZNEGO, NIC CI NIE GROZI
  2. MIT 2: TWOJE CIAŁO POTRZEBUJE WITAMINY D, A FILTR PRZECIWSŁONECZNY JEJ NIE ZAPEWNI
  3. MIT 3: JEŚLI MASZ NISKI INDEKS UV, NIE MUSISZ STOSOWAĆ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ
  4. MIT 4: MINERALNE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE SĄ BEZPIECZNIEJSZE NIŻ CHEMICZNE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE
  5. MIT 5: MOŻESZ CHRONIĆ SIĘ PRZED SŁOŃCEM, BUDUJĄC „BAZOWĄ OPALENIZNĘ”
  6. MIT 6: PRZECIWUTLENIACZE CHRONIĄ PRZED PROMIENIAMI UV I DZIAŁAJĄ JAK „WEWNĘTRZNY FILTR PRZECIWSŁONECZNY”.
  7. MIT 7: SUBSTANCJE CHEMICZNE ZAWARTE W FILTRACH PRZECIWSŁONECZNYCH PRZEDOSTAJĄ SIĘ DO KRWIOBIEGU I Z CZASEM GROMADZĄ SIĘ W ORGANIZMIE
  8. MIT 8: MOŻESZ CHRONIĆ SIĘ PRZED SZKODLIWYM DZIAŁANIEM SŁOŃCA, NOSZĄC DOBRY KAPELUSZ
Przeczytaj także:  Warto unikać alkoholu w samolocie, zwłaszcza jeśli zamierzasz tam spać - nowe badanie

MIT 1: DOPÓKI NIE DOZNASZ POPARZENIA SŁONECZNEGO, NIC CI NIE GROZI

Rzeczywistość: Nie musisz doznać oparzenia słonecznego, aby narazić swoją skórę na ryzyko. Ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza DNA niechronionej skóry, nawet jeśli wygląda ona normalnie, a efekt ten jest kumulatywny, co oznacza, że się kumuluje.

MIT 2: TWOJE CIAŁO POTRZEBUJE WITAMINY D, A FILTR PRZECIWSŁONECZNY JEJ NIE ZAPEWNI

Rzeczywistość: Wystarczy niewielka ilość światła słonecznego, aby wytworzyć witaminę D, której organizm potrzebuje. Jedno z badań wykazało, że 5-10 minut światła słonecznego na twarz, dłonie i stopy dwa do trzech razy w tygodniu w miesiącach letnich wystarcza do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D.

Ponadto, nawet jeśli zastosujesz filtr przeciwsłoneczny, nadal otrzymasz minimalną ilość światła słonecznego, ponieważ zawsze nie stosujemy wystarczającej ilości. Dodatkową witaminę D można również uzyskać z żywności i suplementów.

MIT 3: JEŚLI MASZ NISKI INDEKS UV, NIE MUSISZ STOSOWAĆ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ

Rzeczywistość: Indeks UV mierzy przede wszystkim promieniowanie UVB. Nawet jeśli Twój poziom UVB jest niski, nadal musisz chronić się przed UVA. Nawet w pochmurne dni około 80% promieni słonecznych przenika przez chmury na powierzchnię.

MIT 4: MINERALNE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE SĄ BEZPIECZNIEJSZE NIŻ CHEMICZNE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE

Rzeczywistość: Oba typy są bezpieczne w użyciu, ale w przypadku mineralnych filtrów przeciwsłonecznych występuje mniej nieznanych czynników, ponieważ nie są one wchłaniane przez skórę. Ponadto kremy mineralne można nakładać na makijaż lub krem nawilżający.

MIT 5: MOŻESZ CHRONIĆ SIĘ PRZED SŁOŃCEM, BUDUJĄC „BAZOWĄ OPALENIZNĘ”

Rzeczywistość: Opalenizna może zapewnić niewielką ochronę, ale jest to mniej niż odpowiednik SPF 5. To nie wystarczy, aby filtr przeciwsłoneczny stał się zbędny. Ponadto, opalenizna sama w sobie jest oznaką uszkodzenia skóry przez słońce.

Przeczytaj także:  Usunięcie zębów mądrości może poprawić odczucia smakowe.

MIT 6: PRZECIWUTLENIACZE CHRONIĄ PRZED PROMIENIAMI UV I DZIAŁAJĄ JAK „WEWNĘTRZNY FILTR PRZECIWSŁONECZNY”.

Rzeczywistość: Istnieją dwa sposoby, w jakie przeciwutleniacze zmniejszają uszkodzenia biologiczne spowodowane ekspozycją na słońce. Kiedy promienie UVA uszkadzają DNA, robią to powodując oksydacyjne uszkodzenia DNA, a przeciwutleniacze mogą pomóc to zminimalizować. Ponadto, gdy światło widzialne oddziałuje ze skórą, może powodować wytwarzanie przez komórki reaktywnych form tlenu. Przeciwutleniacze mogą również pomóc przeciwdziałać temu procesowi.

Włączenie przeciwutleniaczy do reżimu ochrony przeciwsłonecznej ma sens, ale nie mogą one same wykonać swojej pracy. Nie ma pigułki, która działałaby tak skutecznie jak filtr przeciwsłoneczny.

MIT 7: SUBSTANCJE CHEMICZNE ZAWARTE W FILTRACH PRZECIWSŁONECZNYCH PRZEDOSTAJĄ SIĘ DO KRWIOBIEGU I Z CZASEM GROMADZĄ SIĘ W ORGANIZMIE

Rzeczywistość: Nie ma długoterminowych badań krwi osób, które regularnie stosują filtry przeciwsłoneczne, więc nie ma danych, aby stwierdzić, czy jest to prawda, czy fałsz. Substancje chemiczne są jednak wydalane z moczem, co wskazuje, że nie pozostają w organizmie. Osoby, które obawiają się chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, mogą zamiast tego wybrać mineralne filtry przeciwsłoneczne.

MIT 8: MOŻESZ CHRONIĆ SIĘ PRZED SZKODLIWYM DZIAŁANIEM SŁOŃCA, NOSZĄC DOBRY KAPELUSZ

Rzeczywistość: Kapelusz z szerokim rondem zdecydowanie pomaga chronić się przed słońcem. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób łysych lub z przerzedzonymi włosami, ponieważ nie ma jeszcze dobrych filtrów przeciwsłonecznych dla obszarów owłosionych.

Jednak kapelusz blokuje tylko promienie UV pochodzące z góry. Bez ochrony przeciwsłonecznej nadal będziesz narażony na promienie, które odbijają się od wody, piasku lub chodnika i uderzają w skórę od dołu. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, nawet jeśli przebywasz w cieniu.

8 mitów na temat filtrów przeciwsłonecznych
Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka