Dlaczego fruktoza w dużych ilościach jest szkodliwa – badanie

Spożywanie fruktozy w dużych ilościach zmienia sposób działania kosmków jelitowych. Z tego powodu w organizmie może odkładać się więcej tłuszczu. Nowe badanie zostało opublikowane w Nature.

Ludzie spożywają obecnie znacznie więcej fruktozy niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z powodów jest powszechne stosowanie fruktozowego syropu kukurydzianego w przemyśle spożywczym. Spożywanie dużych jego ilości wiąże się z ryzykiem otyłości i niektórych nowotworów. Wcześniejsze badania wykazały, że może istnieć związek przyczynowy między fruktozą a rakiem jelita grubego. W eksperymentach na zwierzętach przyspieszała ona wzrost guzów.

W nowym badaniu amerykańscy naukowcy starali się wyjaśnić biologiczne mechanizmy wpływu fruktozy na zdrowie. Skupili się na tym, jak działa ona na kosmki wyściełające jelito cienkie. Dzięki tym kosmkom zwiększa się powierzchnia jelita, co sprzyja lepszemu wchłanianiu składników odżywczych.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, w którym połowa gryzoni otrzymywała dietę o wysokiej zawartości fruktozy, a połowa standardową dietę. Wyniki wykazały, że myszy, które otrzymywały fruktozę, miały kosmki jelitowe dłuższe o 25-40 procent niż gryzonie z grupy kontrolnej. Wydłużone kosmki wiązały się z większym wchłanianiem składników odżywczych, przyrostem masy ciała i odkładaniem tłuszczu.

„Fruktoza różni się strukturalnie od innych cukrów, takich jak glukoza, i jest inaczej metabolizowana w organizmie. Nasze badanie pokazuje, że główny metabolit fruktozy przyczynia się do wydłużenia kosmków jelitowych i wzrostu guzów jelit” – wyjaśnił dr Marcus DaSilva Goncalves z Cornell University, współautor badania.

Naukowcy wyjaśniają związek między fruktozą, długością kosmków jelitowych i odkładaniem się tłuszczu z perspektywy ewolucyjnej.

„Dla ssaków, zwłaszcza hibernujących w klimacie umiarkowanym, fruktoza jest bardzo dostępna jesienią, kiedy dojrzewają owoce. Fruktoza może pomóc zwierzętom wchłonąć więcej składników odżywczych i przekształcić je w tłuszcz, który jest potrzebny zimą” – powiedział Samuel R. Taylor1, również z Cornell University.

Goncalves dodał, że fruktoza sama w sobie nie jest szkodliwa – szkodliwe jest jej nadużywanie. We współczesnej żywności jest jej za dużo. Jego zdaniem organizm ludzki nie jest przystosowany do takich ilości.

Przeczytaj także:  Czy wino czerwone obniża ciśnienie?

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, czy te odkrycia, dokonane na myszach, są prawdziwe dla ludzi.

fruktoza
Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka