Naukowcy znaleźli „złoty środek” w długości snu u osób starszych.

Narodowy Fundusz Snu w Stanach Zjednoczonych zaleca, aby osoby starsze spały co najmniej 7-8 godzin dziennie. Nowe badania wykazały, że dla utrzymania stabilnych funkcji poznawczych ta norma może być znacznie mniejsza.

Aby zbadać związek między długością snu a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera, naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeprowadzili badanie z udziałem 100 osób starszych, które co roku przechodzą ocenę funkcji poznawczych.

Jakość snu uczestników była monitorowana przez 4-6 nocy za pomocą przenośnego urządzenia do encefalografii. Uczestnicy oddali próbki płynu mózgowo-rdzeniowego w celu zmierzenia poziomu beta-amyloidów – peptydów będących głównym składnikiem blaszek amyloidowych w chorobie Alzheimera, oraz białka tau, innego markera tej choroby. Przechodzili również serię testów neuropsychologicznych.

U osób, które spały mniej niż 4,5 godziny lub więcej niż 6,5 godziny na dobę, odnotowano największy spadek funkcji poznawczych w czasie. U tych, których długość snu mieściła się w tym przedziale, wyniki pozostawały stabilne. Wyniki te potwierdzono nawet po uwzględnieniu różnych czynników, w tym wieku, płci oraz poziomu beta-amyloidów i białka tau.

„Wszystko to wskazuje na istnienie zakresu czasowego, 'złotego środka’ długości snu”, stwierdzili autorzy badania.

Naukowcy zauważyli, że jakość i długość snu osób starszych może stanowić dodatkowy marker zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera u osób starszych.

Wcześniej badacze z Harvard Medical School odkryli, że u osób starszych, którym zaśnięcie zajmuje 30 minut lub więcej, ryzyko rozwoju demencji w ciągu pięciu lat było o 45% wyższe.

Ponadto, zła jakość snu, w tym chęć ciągłego drzemania w ciągu dnia, oraz jego długość wynosząca 5 godzin lub mniej, są ściśle związane z zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu szeregu innych przyczyn.

Czytać:
Dieta na dobre krążenie
jak oczyścić naczynia krwionośne
Dieta śródziemnomorska

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Naukowcy odkryli związek między siedzeniem na kanapie przed telewizorem a chorobami w starszym wieku
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka