Jak oczyścić organizm: jelit, wątroby, nerek, krwi i limfy

Uważa się, że szkodliwe i balastowe substancje mogą gromadzić się w organizmie z powodu niewłaściwego odżywiania i po prostu z wiekiem.

Dlatego od czasu do czasu konieczne jest przeprowadzanie procedur oczyszczania organizmu. Z reguły zaleca się następującą kolejność – jelita, następnie wątroba, nerki. Na koniec oczyszczane są płyny ustrojowe.

Wszystkie te procedury można przeprowadzić w specjalnych klinikach, ale istnieje kilka metod czyszczenia ciała w domu.

Oczyszczanie jelit

Zwykle do oczyszczania jelit stosuje się podwodne płukanie jelit lub płukanie irygacyjne (według Lenskiego). Istnieją dwie główne metody domowego oczyszczania: za pomocą specjalnych preparatów, takich jak „fortrance” lub za pomocą osolonej wody. W tym drugim przypadku zaleca się wypicie około 10 szklanek osolonej wody w ciągu 60-90 minut (zaleca się stosowanie soli karlsbadzkiej lub morskiej, ale można też użyć zwykłej soli kuchennej). Ilość soli wynosi około łyżeczki na litr wody. Takie czyszczenie należy przeprowadzić 3-5 razy, z przerwami 1 lub 2 dni, a następnie powtórzyć procedurę kilka razy w roku.

Przeciwwskazaniami są wyraźne zapalenie żołądka, wrzód trawienny, choroby trzustki, jelit, choroby zakaźne w ostrym stadium.

Oczyszczanie wątroby

Po oczyszczeniu jelit można rozpocząć czyszczenie wątroby. W medycynie tradycyjnej w tym celu stosuje się procedurę zwaną „tyubage”. Rano, na pusty żołądek, pacjentowi podaje się 200-250 mililitrów wody mineralnej o temperaturze komntanoy z wcześniej otwartej butelki. Do wody mineralnej można dodać 5 g magnezji siarkowej lub sorbitolu, który sprzyja bardziej energicznemu uwalnianiu pęcherzyka żółciowego. Po 15-20 minutach ponownie podać do picia wodę mineralną w tej samej ilości. Po przyjęciu wody pacjent znajduje się w pozycji poziomej przez 1,5-2 godziny, z poduszką grzewczą w prawym podżebrzu.

Przeczytaj także:  Keto Coffee Premium: Najlepszy przewodnik po kuloodpornej kawie

Jeśli zdecydujesz się oczyścić wątrobę w domu, zaleca się przestrzeganie następującego planu. Przez 3 dni przed czyszczeniem należy spożywać głównie pokarmy roślinne. Przydatne są soki – burak i jabłko.

Trzeciego dnia należy pić tylko sok do godziny 19 (mniej więcej w tym czasie, według ekspertów biorytmologii, wątroba się rozluźnia), a wieczorem położyć się w łóżku, kładąc ciepłą poduszkę grzewczą w okolicy wątroby i co 15 minut przyjmując 3 łyżki oliwy z oliwek, a następnie 3 łyżki soku z cytryny. Wszystko w objętości 200 ml. Jeśli nie masz dobrej oliwy lub nie możesz jej pić, możesz użyć sorbitolu lub magnezji siarkowej (zapytaj w aptece). Oba są przyjmowane po 1-2 łyżki stołowe, mieszane w szklance wody mineralnej i wypijane w 2 przyjęciach w odstępie 15-20 minut.

Podkładkę grzewczą usuwa się po 2 godzinach, po czym należy rozpocząć uwalnianie żużli: pierwszy raz – po 4-5 godzinach, drugi raz – po 7-8 godzinach i trzeci raz – po 9-10 godzinach od rozpoczęcia procedury. W ciągu 2 godzin po trzecim wypuszczeniu kału należy wykonać lewatywę. Następnie można zjeść lekkie śniadanie – owsiankę bez mleka i owoców. Po 12 godzinach – kolejna lewatywa. W ciągu tygodnia należy przestrzegać diety wegetariańskiej.

Przeciwwskazania: choroby zapalne wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamienie żółciowe, choroby trzustki, jelit, choroby zakaźne w ostrym stadium.

Oczyszczanie nerek

Pożądane jest przeprowadzenie tej procedury pod koniec lata. W ciągu tygodnia menu powinno składać się wyłącznie z arbuzów i czarnego chleba. Jeśli wiesz, że masz piasek lub kamienie w nerkach, to o 2-3 rano (ponownie zgodnie z codziennym biorytmem pracy nerek) powinieneś wziąć ciepłą kąpiel.

Jeśli nie lubisz arbuzów, możesz wypróbować inną metodę. Do jej wykonania potrzebne będzie 20-25 g oleju jodłowego i dowolna kolekcja ziół moczopędnych. Zioło należy zmiażdżyć za pomocą maszynki do mięsa lub młynka do kawy, zaparzyć i przyjmować przez tydzień z miodem, przestrzegając diety wegetariańskiej w tych dniach. Począwszy od 7 dnia przez następne 5 dni przez 30 minut przed posiłkami trzy razy dziennie przyjmować 100-50 ml naparu z dodatkiem 5 kropli olejku jodłowego. Rezultatem oczyszczania nerek będzie wydalanie z moczem brązowych, oleistych skrzepów o zapachu olejku jodłowego. Nastąpi to po kilku dniach i utrzyma się przez miesiąc.

Przeczytaj także:  Czym jest dieta GAPS? Przewodnik dla początkujących

Oczyszczanie krwi i limfy

W 2 litrach roztopionej wody (w tym celu należy najpierw zamrozić zimną przegotowaną wodę, a następnie pozostawić ją do rozmrożenia) dodać 900 g soku grejpfrutowego i po 200 g soku pomarańczowego i cytrynowego. Rano rozpuścić 1 łyżkę soli glauberskiej (angielskiej, gorzkiej, karlsbadzkiej) w 100 g mieszanki i wypić. Następnie dobrze rozgrzać w wannie lub w kąpieli. Co 30 minut wypijać 100 g mieszanki. Procedurę powtarza się 3 dni z rzędu, za każdym razem przygotowując świeżą mieszankę stopionej wody i soków.

Przeciwwskazania: wyraźne zapalenie żołądka, wrzód trawienny.

Oczyszczanie naczyń krwionośnych

Recepta oczyścić naczynia krwionośne: 2 łyżki zmielonego korzenia waleriany, 1 szklankę nasion kopru i 2 szklanki naturalnego miodu umieścić w dwulitrowym termosie, zalać wrzącą wodą po szyję i nalegać na jeden dzień. Napar przyjmować 1 łyżkę stołową 30 minut przed posiłkiem 3 razy dziennie.

Oczyszczanie stawów i kręgosłupa z soli

5 g liścia laurowego zalać 300 ml wody, gotować przez 5 minut, a następnie nalegać w termosie przez 3-4 godziny. Następnie przefiltrować płyn i pić małymi łykami przez 12 godzin. Infuzję należy przyjmować 3 dni z rzędu. Po tygodniu odbiór można powtórzyć. W tych dniach zaleca się trzymanie się wegetariańskiej żywności. W pierwszym roku kurs ten powinien być przeprowadzany raz na kwartał, a następnie raz w roku.

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka