Mieszkańcy terenów zielonych mają mniejsze ryzyko udarów

Naukowcy zbadali ryzyko udaru u osób mieszkających na obszarach o różnym stopniu zazielenienia. O nowych danych poinformowali na wirtualnej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Udarami. Komunikat prasowy z badania został zamieszczony na stronie internetowej Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Autorzy badania przeanalizowali dane prawie 250 tysięcy starszych mieszkańców USA, którzy korzystają z usług systemu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare. Informacje o zdrowiu tych osób naukowcy zestawili z danymi satelitarnymi dotyczącymi zieloności obszarów, w których mieszkają. Brano pod uwagę zarówno drzewa, jak i trawę.

W swoich obliczeniach autorzy uwzględniali również inne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju udaru mózgu: płeć, wiek, poziom dochodów, cukrzycę, nadciśnienie i inne.

Okazało się, że w porównaniu z ludźmi mieszkającymi w mniej zielonych obszarach, mieszkańcy najbardziej zielonych obszarów mają:

  • ryzyko udaru niedokrwiennego o 26% niższe;
  • ryzyko przemijającego ataku niedokrwiennego (czasami nazywanego miniudaru) o 20% niższe.

To badanie nie wykazało związku między ryzykiem udaru krwotocznego (wylewu krwi do mózgu) a stopniem zieloności obszaru zamieszkania.

Według szacunków Williama Aitkena z Uniwersytetu Miami, wpływ stopnia zieloności obszaru na ryzyko udaru niedokrwiennego można porównać z wpływem cukrzycy.

Wcześniej na przykładzie tych samych uczestników, użytkowników ubezpieczenia Medicare, wykazano, że życie w zielonym obszarze zmniejsza ryzyko zawału serca.

„Dla większości ludzi naturalne jest korzystanie z zielonych przestrzeni i ścieżek spacerowych. Łatwo tam znaleźć wielu spacerujących i biegających ludzi” – skomentowała nowe dane dr Elizabeth Jackson z Uniwersytetu Alabama.

Jackson dodała, że bez dostępu do takich przestrzeni ludzie mają mniej możliwości do utrzymania aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważna dla profilaktyki udarów.

Aitken nie wyklucza, że mieszkańców zielonych obszarów może być łatwiej przekonać do prowadzenia zdrowego stylu życia. Zielone przestrzenie mogłyby pomóc zmniejszyć ryzyko udaru u dużej liczby osób. Według niego, miasta powinny zwiększać liczbę zielonych stref i zachęcać ludzi do częstszego spędzania czasu w takich miejscach.

Czytać:
Czym oczyścić naczynia krwionośne
A-cardin apteka cena

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Tricho Mist - prawda czy mit? Recenzje i wyniki
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka