Ile jajek dziennie można jeść bez ryzyka dla zdrowia?

Jajka są ważnym źródłem cholesterolu pokarmowego. Naukowcy od dawna dyskutują, na ile niebezpieczne jest ich spożywanie i ile jajek dziennie można jeść. Nowe badanie, oparte na danych od półtora miliona osób, dostarcza przekonujących odpowiedzi na te pytania.

Jeśli spożywasz nie więcej niż jedno jajko dziennie, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nie wzrasta, jak pokazali amerykańscy naukowcy. Wyniki badania opublikowano w BMJ.

Grupa naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana Uniwersytetu Harvarda przeanalizowała dane z trzech dużych badań, w których uczestniczyło 215 000 osób bez poważnych chorób przewlekłych na początku badania. Stan ich zdrowia był monitorowany przez 34 lata.

Badacze zbadali diety uczestników i odkryli, że zazwyczaj ludzie spożywają od jednego do pięciu jajek tygodniowo. Okazało się, że taka ilość jajek nie zwiększa ryzyka zawału mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca ani udaru. Związek między spożywaniem jajek a ryzykiem sercowo-naczyniowym stwierdzono tylko u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

„Średnio większość ludzi nie spożywa więcej niż jedno jajko dziennie. Można zjeść dwa jajka na śniadanie, ale tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. W ten sposób średnie spożycie jest faktycznie mniejsze niż jedno jajko dziennie,” – wyjaśnił Frank Hu, współautor badania.

Ponadto, naukowcy przeprowadzili metaanalizę 28 europejskich, amerykańskich i azjatyckich badań, które łącznie zbadały nawyki konsumpcji jajek u 1,7 miliona osób. Dane z tych badań również potwierdzają, że jedno jajko dziennie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie serca.

W azjatyckich badaniach wykazano związek spożywania jajek z pewnym zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy zaproponowali wyjaśnienie, że w azjatyckich kulturach jajka są zwykle składnikiem różnych potraw, podczas gdy na Zachodzie jajka często je się osobno, z czerwonym lub przetworzonym mięsem oraz białym chlebem.

Przeczytaj także:  5 powodów, dla których warto udać się do urologa

Wyniki badania są zgodne z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2019 roku dotyczącymi kontroli cholesterolu.

Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka