Starzenie się jest powiązane z mikrobami zapalnymi w jelitach

Aging Cell: Mikrobiom jelitowy powiązany ze stanem zapalnym związanym z wiekiem

Eksperci z University of Illinois w Urbana-Champaign i University of Alabama w Birmingham odkryli, że mikrobiom jelitowy starych myszy wywołuje stan zapalny u młodych, sterylnych myszy. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Aging Cell potwierdzają, że starzenie się jest związane z postępującym wzrostem przewlekłego stanu zapalnego o niskim stopniu nasilenia.

Naukowcy przeszczepili mikroby jelitowe od starych myszy do młodych myszy hodowanych bez własnych mikrobów jelitowych. Młode myszy-biorcy wykazywały wzrost stanu zapalnego podobny do stanu zapalnego związanego z wiekiem. Przeszczepienie mikrobów od młodych myszy nie wywołało tego efektu.

Aby wyjaśnić ten efekt, naukowcy skupili się na receptorach toll-podobnych (TLR), które pośredniczą w procesach zapalnych. TLR znajdują się w błonach komórkowych i aktywują wrodzoną odpowiedź immunologiczną, gdy wykryją oznaki uszkodzenia tkanki lub infekcji.

Drobnoustroje bytujące w okrężnicy starych myszy częściej aktywowały TLR4, podczas gdy inny receptor, TLR5, nie wykazywał różnicy w aktywności między młodymi i starymi myszami. Przeszczep drobnoustrojów od starych myszy do młodych sterylnych myszy spowodował wzrost poziomu lipopolisacharydu we krwi i wzmocnił sygnalizację stanu zapalnego. Zapewnia to bezpośredni związek między związanymi z wiekiem zmianami w mikrobiocie a stanem zapalnym u gospodarza.

W innych eksperymentach zespół stosował antybiotyki o szerokim spektrum działania i monitorował zmiany w mikrobiomie myszy. U starszych myszy mikroorganizmy oportunistyczne powracały szybciej po leczeniu antybiotykami, co sugeruje, że oporność mikrobiomu na antybiotyki zmniejsza się wraz z wiekiem.

Czytać:
Oczyszczanie naczyń krwionośnych
A cardin cena
Dieta GAPS

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Nowoczesne metody diagnostyki raka: najnowsze technologie i ich skuteczność 2024
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka