Mikroplastiki zostały znalezione w nasieniu mężczyzn

Chińscy naukowcy znaleźli mikroplastiki w każdej przebadanej próbce ludzkiej nasieniu od 36 zdrowych dorosłych mężczyzn.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science of the Total Environment.

Poprzednie badania wykazały, że mikrodrobiny plastiku są obecne praktycznie we wszystkich ekosystemach Ziemi, od szczytów górskich po głębiny oceanów. Naukowcy odkryli, że przeciętny człowiek zużywa tygodniowo ilość plastiku odpowiadającą jednej karcie kredytowej. Dzieje się tak poprzez picie z plastikowych butelek, wdychanie cząsteczek powietrza lub spożywanie żywności podgrzanej w plastikowych pojemnikach. Należy zauważyć, że ludzie nie są w stanie uniknąć spożywania plastiku.

W nowym artykule naukowcy zastanawiali się, czy spożyte mikroplastiki mogą być odpowiedzialne za globalny spadek wskaźników płodności. W tym celu zrekrutowali 36 zdrowych dorosłych mężczyzn z Jinan we wschodnich Chinach, którzy nie pracowali w przemyśle tworzyw sztucznych, i pobrali od nich próbki płynu nasiennego do analizy.

Każda próbka nasienia została zmieszana z roztworem chemicznym i przefiltrowana do późniejszej mikroskopii. Mikroplastiki wykryto w każdej próbce nasienia, przy czym polistyren, powszechnie stosowany w piankach opakowaniowych, był najczęstszym z ośmiu zidentyfikowanych rodzajów tworzyw sztucznych.

Ponadto, próbki nasienia zawierające cząsteczki polichlorku winylu wykazywały niższą ruchliwość plemników. Według autorów, odkrycie to może pomóc wyjaśnić spadek płodności wśród mężczyzn.

Czytać:
A cardin cena w aptece
Czym oczyścić naczynia krwionośne
Dieta GAPS

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Starzenie się jest powiązane z mikrobami zapalnymi w jelitach
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka