Naukowcy odkryli związek między siedzeniem na kanapie przed telewizorem a chorobami w starszym wieku

Im mniej czasu dana osoba spędza na kanapie przed telewizorem, tym zdrowsza starość ją czeka. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.

W badaniu przeanalizowano 20 lat danych dotyczących ponad 45 000 osób. W momencie włączenia do badania wszyscy uczestnicy mieli co najmniej 50 lat i nie mieli chorób przewlekłych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.

Badacze śledzili styl życia i nawyki, takie jak ilość czasu spędzanego w pracy i w domu, częstotliwość oglądania telewizji oraz ilość chodzenia i stania w domu i w pracy. Wszystkie te dane porównano z informacjami na temat starzenia się tych osób w czasie.

Skąd wiadomo, czy dana osoba starzeje się zdrowo? Oznacza to, że dożyła ona wieku 70 lat, nie cierpi na żadne poważne choroby przewlekłe, nie ma zaburzeń pamięci i cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Naukowcy odkryli, że jedna czynność – oglądanie telewizji w pozycji siedzącej – okazała się szczególnie niezdrowa.

Każda godzina dziennie, podczas której siedzący tryb oglądania telewizji został zastąpiony nawet lekką aktywnością fizyczną w domu (taką jak prace domowe), zwiększała szanse danej osoby na zdrowe życie do 70. roku życia lub dłużej o 8 procent. A jeśli ta godzina oglądania telewizji została zastąpiona umiarkowanie intensywną aktywnością fizyczną (taką jak ćwiczenia), szanse na zdrowe starzenie się wzrosły o 28%.

Czytać:
Oczyszczanie naczyń krwionośnych
A-cardin opinie lekarzy
Tricho Mist

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Przeczytaj także:  Naukowcy znaleźli „złoty środek” w długości snu u osób starszych.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka