Jak zwiększyć szanse na udane zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro jest niezbędnym środkiem dla kobiet, które nie mogą zajść w ciążę w sposób naturalny. Prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia i ciąży zależy w dużej mierze od wieku i stanu zdrowia, ale jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą, będziesz musiała dostosować swój styl życia i zrezygnować z niektórych nawyków.

Według American College of Obstetricians and Gynecologists, jeśli kobieta próbuje zajść w ciążę przy użyciu technologii IVF, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi:

  • 41,5%, w wieku poniżej 35 lat
  • 32% w wieku 35-37 lat
  • 22% w wieku 38-40 lat
  • 12% w wieku 41-42 lat
  • 5% w wieku 43-44 lat – 5%,
  • 1% powyżej 44 roku życia

Jeśli chodzi o techniki wspomaganego rozrodu, wiele zależy od poziomu kwalifikacji i doświadczenia lekarza oraz możliwości laboratorium embriologicznego. Ale wiele zależy również od kobiety.

OTO, CO MOŻESZ I POWINNAŚ ZROBIĆ W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO EKO:

UNORMOWAĆ WAGĘ

Nie jest to łatwe, ale niestety konieczne. Metaanaliza 49 głównych badań wykazała, że kobiety z wysokim BMI (27 i więcej) są bardziej narażone na dysfunkcję jajników w porównaniu z kobietami o normalnej wadze. Ponadto nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko anulowania cyklu. Znaczna szczupłość również w niewielkim stopniu przyczynia się do udanego zapłodnienia IVF – pacjentki z BMI poniżej normy miały niższy wskaźnik żywych urodzeń niż kobiety o normalnej wadze. Nie zapominaj, że nadwaga może skomplikować Twoje zdrowie w czasie ciąży.

Zrezygnuj z alkoholu

Wiadomo, że spożywanie alkoholu przez kobiety na początku cyklu IVF może negatywnie wpłynąć na jego wynik. Spożywanie mocnych trunków zmniejsza szanse na udane zapłodnienie, nawet jeśli piłaś alkohol miesiąc przed zabiegiem. Badanie wykazało, że kobiety, które piły jeden napój alkoholowy dziennie, pobierały mniej komórek jajowych niż abstynentki, a cztery drinki tygodniowo mogą znacznie obniżyć wskaźnik żywych urodzeń.

Przeczytaj także:  Jak rozpoznać, że dziecko się przegrzewa? Ulotka dla rodziców

Należy zauważyć, że nie tylko przyszłe mamy, ale także tatusiowie będą musieli tymczasowo zrezygnować z tradycji picia drinka podczas przygotowań do IVF – nawet umiarkowana ilość alkoholu spożywana przez oboje rodziców może zmniejszyć szanse na udane zapłodnienie.

Rzucenie palenia

Ponownie, porzucenie złego nawyku będzie musiało być wykonane przez oboje partnerów. Badanie przeprowadzone w holenderskich klinikach IVF wśród ponad 8,4 tys. kobiet wykazało, że palenie zmniejsza odsetek żywych urodzeń o 7,3%. Co więcej, odsetek spontanicznych poronień u palaczek wynosił 21,4% w porównaniu do 16,4% u niepalących. Jednak „historia palenia” nie była związana z nieudaną ciążą w wyniku IVF…..

Ogranicz napoje zawierające kofeinę

Nie musisz rezygnować z ulubionej kawy o poranku, ale podczas przygotowań do zapłodnienia in vitro i ciąży najlepiej ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie. Już 300 mg kofeiny dziennie (3-4 filiżanki) znacząco zwiększa ryzyko spontanicznej aborcji. Nie ma jednak związku między spożyciem kofeiny a naturalną płodnością, co oznacza, że możesz po prostu zmniejszyć jej dzienne spożycie, aby zwiększyć swoje szanse na udaną ciążę i poród.

Jeśli jesteś uzależniona od kofeiny i musisz pić kilka filiżanek dziennie, spróbuj tymczasowo przestawić się na kawę bezkofeinową, czyli kawę o minimalnej zawartości kofeiny.

Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka