Jak rozpoznać, że dziecko się przegrzewa? Ulotka dla rodziców

Nietypowa fala upałów, nawet jak na lato, nawiedziła wiele krajów i regionów. Taka pogoda wpływa na zdrowie absolutnie wszystkich ludzi, ale dzieci są szczególnie dotknięte wysokimi temperaturami ze względu na swój wiek. A także spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Jak zrozumieć, że dziecko jest przegrzane i co zrobić rodzicom w takiej sytuacji, wyjaśnia pediatra ze Stanów Zjednoczonych.

Ważne jest, aby podjąć środki ostrożności w czasie upałów, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które są bardziej podatne na choroby związane z upałem, powiedział dr Daniel Mercurio, pediatra z Johns Hopkins, największego szpitala dziecięcego w Stanach Zjednoczonych. Jak to zrobić:

  • podawaj dziecku butelkę z wodą, gdy wychodzi na zewnątrz;
  • kupuj dziecku odzież chroniącą przed słońcem;
  • pamiętaj, aby nałożyć dziecku specjalny krem przeciwsłoneczny;
  • i nie pozwalać im zbyt długo przebywać na słońcu.

Rodzice powinni również monitorować dzieci pod kątem oznak zmęczenia i zwracać uwagę na temperaturę i kolor ich skóry – jeśli jest czerwona i gorąca, dziecko powinno prawdopodobnie udać się do domu lub cienia.

Rodzice powinni również znać etapy przegrzania i wiedzieć, jak pomóc dziecku w przypadku zauważenia znaków ostrzegawczych.

Pierwszym z nich są skurcze cieplne, a jedynym lekarstwem jest picie przez dzieci płynów zawierających elektrolity, takich jak woda kokosowa lub napoje sportowe, w celu uzupełnienia soli traconych przez organizm w wyniku pocenia się.

Kolejnym poziomem jest wyczerpanie cieplne, które powoduje nudności, wymioty i uczucie osłabienia lub niepokoju. Zwykle towarzyszy temu gorączka. Możesz spróbować zabrać dziecko w chłodniejsze miejsce, podawać mu płyny, polewać je wodą lub umieścić je przed wentylatorem, aby je ochłodzić.

Jeśli u dziecka występują wszystkie te objawy, a ponadto zachowuje się ono zdezorientowane lub dziwnie reaguje, może to być udar cieplny, który wymaga udania się do szpitala.

Przeczytaj także:  Jak zwiększyć szanse na udane zapłodnienie in vitro?
dziecko się przegrzało
Sylwester Bielas
Sylwester Bielas
Zajmuję stanowisko Redaktora Naczelnego portalu poświęconego tematyce zdrowia, odchudzania, fitnessu i odżywiania. Moja ścieżka zawodowa przebiega przez treningi personalne i doradztwo dietetyczne, gdzie zgromadziłem bogate doświadczenie. Pociąga mnie kultura zdrowego stylu życia i jej wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pomaganie ludziom w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. W swoją pracę angażuję się całym sercem i jestem doceniana za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się moimi spostrzeżeniami i zaleceniami, starając się wspierać wszystkich, którzy szukają zdrowia i dobrego samopoczucia.
Portal medyczny, wszystko o zdrowiu człowieka